Ikväll bar det iväg till Varberg för en tuff bortamatch mot ett av de på förhand topptippade lagen. En svår nöt att knäcka, men också en möjlighet att spela utan press och visa att vi har kapacitet att mäta oss med lagen som förväntas tillhöra toppskiktet.
Inledningsvis ser det riktigt illa ut och Varberg straffar våra misstag och kontrar sig enkelt fram till 7-1 och senare 11-4. Hade inte Måns i målet räddat några frilägen, så hade siffrorna stuckit iväg ytterligare. I detta läge såg det ut att bli en nattsvart tillställning för bortalaget.
Med knappa kvarten spelad får vi ordning på försvarsspelet och Varberg tvingas kämpa i uppställt spel. 11-4 blir 13-10 och målskyttet är fördelat på många händer. I slutet av halvleken får Filip Pettersson ett olyckligt rött kort och i halvtid är ställningen 17-12.
Andra halvlek inleds med en inställning som man önskar skulle varit på plats redan vid matchstart. Fem raka mål och det är kvitterat 17-17. Sedan följer tyvärr en ny dipp med flera tekniska fel och Varberg tillåts göra fyra raka mål istället. Detta försprång håller hemmalaget
i stort sett resten av matchen, även om vi är uppe och nosar vid 29-27 med 2,5 min kvar att spela. Tyvärr får Varberg lite onödigt utöka segermarginalen till 33-27.
Bortsett från den usla inledningen på matchen och underläge med sju mål efter knappa kvarten så finns det bra saker att ta med sig från denna svåra bortamatch. Resterande dryga 45 min vinner vi med två bollar och visar att laget kan mäta sig med tippade topplag i de bästa stunder. Bäst för dagen var Vilhelm Ernst och Melvin Petersen som fick bra snurr på niometersspelet. De båda blev också våra bästa målskyttar med åtta respektive fem mål. Även kantspelarna Teo Brink och Jacob Hellström stod för insatser värda att lyfta fram.
HK Varberg - IFK Ystad 33-27 (17-12)
Vilhelm Ernst 8, Melvin Petersen 5, Jonathan Andersson 4, Teo Brink 4, Jacon Hellström 3, Edvin Persson 2, Theo Johansson 1